+420-728-405-583
info@jogala.cz
...
Lekce

Lekce

Očistné techniky jsou součástí hathajógy, ale jsou určeny pro pokročilejší praktikující.

Patří mezi ně:

  • Néti – pročišťuje nos
  • Dhauti – pročišťuje jícen a žaludek
  • Basti – pročišťuje střeva
  • Nauli – masáž břicha
  • Kapalabháti – pročišťuje nos a čelní dutiny
  • Trátak – pročišťuje oči

Néti – nos se pročišťuje proudem mírně slané vody, k čemuž používáme speciální konvičku. Při pravidelném provádění je možné zmírnit příznaky alergií, vyvarovat se rýmy a bolestem hlavy.

Dhauti – očišťují především žaludek, ale také jazyk, jícen a střeva. Pomáhají při nevolnosti a překyselení žaludku. Využívá se buď škrabka na jazyk, nebo se pije slaná voda a poté se vyvrhne zpět ze žaludku ven nebo se polyká pruh bavlny namočený do slané vody a poté se pomalu vytahuje ven.

Basti – slouží k očistě střev, funguje stejně jako klystýr.

Nauli – při této technice vlníme břišními svaly a masírujeme tak celý zažívací systém. Energetizuje celé tělo, působí především na orgány v břišní dutině. Odstraňuje menstruační problémy a podporuje správnou činnost žaludku a střev.

Kapalabháti – patří mezi dechové techniky. V překladu znamená kapalabháti „zářící lebka“. Nádech je výrazně (alespoň 3x) delší než výdech. Výdech je krátký, prudký a aktivní, zatímco nádech je pozvolný, jemný a pasivní. Výdech vždy provádíme aktivním stáhnutím břišní stěny, nikoliv hrudníku. Při nádechu se volně nadechujeme do břicha. Výrazně okysličuje organismus. Je vhodná pro astmatiky a při problémech s průduškami. Odstraňuje hlen z čelních dutin. Odstaňuje únavu, projasňuje mysl. Masíruje orgány v břiše, působí proti zácpě a snižuje krevní tlak.

Trátak – existuje celá řada způsobů provedení, nejběžnější a nejjednodušší je koncentrace na plamen svíčky. Cvičení je třeba provádět v místnosti, kde je naprostá tma, abychom se mohli plně koncentrovat na plamen. Cvičení posiluje oční svaly, zlepšuje zrak a paměť a zklidňuje. Pomáhá při problémech s usínáním. Je dobré i pro děti ve školním věku.