Očistné techniky jsou součástí hathajógy, ale jsou určeny pro pokročilejší praktikující.
Patří mezi ně:
- Néti – pročišťuje nos
- Dhauti – pročišťuje jícen a žaludek
- Basti – pročišťuje střeva
- Nauli – masáž břicha
- Kapalabháti – pročišťuje nos a čelní dutiny
- Trátak – pročišťuje oči
Néti – nos se pročišťuje proudem mírně slané vody, k čemuž používáme speciální konvičku. Při pravidelném provádění je možné zmírnit příznaky alergií, vyvarovat se rýmy a bolestem hlavy.
Dhauti – očišťují především žaludek, ale také jazyk, jícen a střeva. Pomáhají při nevolnosti a překyselení žaludku. Využívá se buď škrabka na jazyk, nebo se pije slaná voda a poté se vyvrhne zpět ze žaludku ven nebo se polyká pruh bavlny namočený do slané vody a poté se pomalu vytahuje ven.
Basti – slouží k očistě střev, funguje stejně jako klystýr.
Nauli – při této technice vlníme břišními svaly a masírujeme tak celý zažívací systém. Energetizuje celé tělo, působí především na orgány v břišní dutině. Odstraňuje menstruační problémy a podporuje správnou činnost žaludku a střev.
Kapalabháti – patří mezi dechové techniky. V překladu znamená kapalabháti „zářící lebka“. Nádech je výrazně (alespoň 3x) delší než výdech. Výdech je krátký, prudký a aktivní, zatímco nádech je pozvolný, jemný a pasivní. Výdech vždy provádíme aktivním stáhnutím břišní stěny, nikoliv hrudníku. Při nádechu se volně nadechujeme do břicha. Výrazně okysličuje organismus. Je vhodná pro astmatiky a při problémech s průduškami. Odstraňuje hlen z čelních dutin. Odstaňuje únavu, projasňuje mysl. Masíruje orgány v břiše, působí proti zácpě a snižuje krevní tlak.
Trátak – existuje celá řada způsobů provedení, nejběžnější a nejjednodušší je koncentrace na plamen svíčky. Cvičení je třeba provádět v místnosti, kde je naprostá tma, abychom se mohli plně koncentrovat na plamen. Cvičení posiluje oční svaly, zlepšuje zrak a paměť a zklidňuje. Pomáhá při problémech s usínáním. Je dobré i pro děti ve školním věku.